П’ятниця, 1 Липня, 2022

Замовчані герої світової війни. Нехай пам’ять про минуле оживає

Інтерес до вітчизняної історії, особливо до маловідомх подій, як і раніше на висоті. Інфлюенсери, блогери, історики – всі кинулися досліджувати нашу спадщину та висвітлювати ті сторінки минулого, які раніше залишалися поза увагою українців. І таких є сотні і навіть тисячі, повідомляє сайт sumy-yes.

Проте, зараз суспільство, напевно, як ніколи раніше розуміє цінність уроків, які нам надають старі документи та свідчення. І, на фоні цих подій, особливої згадки вартує герой, походить родом саме з Сумщини. Можливо, хтось вже чув про нього на уроках чи у фільмах, але для більшості він все ще лишається забутим. Отже, знайомтесь – Олекса Берест.

Чомусь Сумщина любить згадувати про Ковпака чи Кожедуба, але часто оминає цього лейтенанта. Воно і не дивно, адже радянський часопис про нього теж не лишає ніяких згадок, хоча його заслуги важко перебільшити. Якщо хтось спробує знайти про нього інформацію, то буде надмірно здивованим, адже перше фото, яке йому виб’є, буде людина, що зводить прапор над Рейхстаґом. Так, хоча за участь у даній операції двоє інших сержантів стали Героями Радянського Союзу, цього офіцера нагородили лише орденом Червоного Прапора.

Сучасне ставлення до історії

Існує безліч версій щодо причин такої історичної несправедливості, проте результат є таким: ім’я Олекси Береста на десятиліття залишилось забутим. На щастя, останні роки воно починає звучати все частіше.  Ім’я лейтенанта, що родом з Охтирського району, дістали з пильних кіп паперу та відродили його досягнення. Нині існує чимало матеріалів про Олексу, деякі вчені досліджують його біографію, деякі – причини, з яких радянська влада вирішила прибрати українця з належного йому постаменту.

Проте, все ще слава про нього звучить недостатньо голосно. Звісно, останні події змусили нас знову звернутися до образів та героїв, про яких нам так мало розповідали. Тож, сподіваємося, що коли гул нової війни вщухне, ми зможемо більше уваги приділити нашим видатним постатям, адже той, хто не має минулого, не може мати і майбутнього. Маймо надію, що цей матеріал пробудив вашу цікавість, і ви захочете самостійно ознайомитися з історією нашого краю.