П’ятниця, 29 Березня, 2024

Суми: прозорість та підзвітність. Як змінювалися показники?

Це цікава інформація, ознайомлення з якою допомагає оцінити, наскільки задекларовані зобов’язання міської ради, і як це співвідноситься з реаліями життя місцевих жителів. Це допомагає виявити проблемні місця і вирішити їх. Допоможуть оцінити зміни показників Суми Yes.

Зустріч з активістами: зради та перемоги 2018 року

5 лютого 2019 року відбулася зустріч представників міської ради, активістів, студентів та місцевих жителів. Метою зустрічі була розмова-підсумок позитивного та негативного в Сумах за 2018 рік.

Пройшла відкрита лекція і відбулась відкрита презентація програми «Transparent Cities/Прозорі міста». В першу чергу програмою зацікавилися активісти та містяни, яких хвилювали питання підвищення прозорості у рідному місті. Вони чітко висловили свою позицію.

На зустрічі місцеві активісти (Максим Корнієнко, Дмитро Тищенко) розповіли про проблеми простих сумчан, наприклад, відсутність онлайн-трансляцій з мерії (2018 рік).

Зосередилися учасники зустрічі і на позитивних моментах — на розробці стратегії розвиту міста, ремонтних роботах та на інших важливих моментах.

«Transparent Cities/Прозорі міста» в Сумах

Презентувала програму в Сумах Катерина Цибенко і Анатолій Котов (керівниця та асистент програми). Катерина Цибенко відзначила, що за 2018 рік була зроблена переоцінка і передбачається покращення показників Сум. Керівниця програми зазначала, що Суми дуже добре попрацювали над отриманими рекомендаціями, місцеві жителі теж помітили суттєві зміни у питанні відкритості та прозорості. Наприклад, сфера житлової політики. Близько 65 міст мало нуль балів, тож покращення показника — це можливість вільно у відкритому доступі мати інформацію стосовно черг людей, які стоять на житло.

Варто доповнити, що з 2 грудня 2019 року на офіційному сайті Сумської міської ради знаходиться інформація стосовно:

  • бюджету для громадян «Open budget», де у відкритому доступі знаходяться дані про публічні фінанси, тобто державний та місцеві бюджети;
  • Є-дата, тобто єдиний веб-портал використання публічних коштів. Інформація на порталі оприлюднюється згідно із Законом «Про відкритість використання публічних коштів».

Прозорість та підзвітність Сум

  1. За даними #TransparentCities, Суми в 2017 році знаходилися на 36 місці за прозорістю, це 32,6 бали. Найбільш проблемними виявилися чотири сфери (які отримали до 1). Відзначилися негативним чином пункти житлової політики, соціальних послуг, антикорупційної політики та професійної етики, освіти. Підзвітність не оцінювалась.
  2. В 2018 році ситуація значно покращилася, адже за рівнем прозорості Суми набрали 58,2 бали, зайнявши в рейтингу 12 місце. Найменше оцінили сферу житлової політики, всього 0,5 бали, а соціальні послуги отримали 1 бал. Підзвітність знову не оцінювалась.
  3. Суми в 2019 році за прозорістю зайняли 21 місце в рейтингу, отримавши в сумі 57,2 бали. Проблемними виявилися такі сфери: житлова політика (1), закупівлі (0,8), соціальні послуги (0). Підзвітність не оцінювали.
  4. В 2020 році Суми за показником підзвітності втримали свої позиції — 21 місце, отримавши 60,1 бал. Оцінки в порівнянні з попередніми роками значно виросли. Цікаво, що в 2020 році оцінили підзвітність Сум, місто зайняло 22 місце в рейтингу.
  5. За даними 2021 року Суми отримали 62 бали і 23 місце в рейтингу за прозорістю. За показником підзвітності Суми зайняли 37 місце з оцінкою всього в 9 балів.

На офіційному сайті TransparentCities можна більш детально ознайомитися з кожним отриманим балом. Що дає публічна оцінка прозорості та підзвітності? Це стимул для міст продовжувати розвиток.

.,.,.,.